En Ar

تبیین برنامه های همایش نکوداشت مقام علمی دکتر محمد عبداللهی جامعه شناس ایلامی در دانشگاه

دبیر همایش نکوداشت مقام علمی دکتر محمد عبداللهی: دکتر عبدالهی سرمایه ی نمادین ایلام و ایران به شمار می رود/ تدوین یادنامه ی دکتر عبداللهی از مهمترین و اساسی ترین اقدامات دبیرخانه همایش است/برای تهیه این یادنامه، با شخصیت های مختلفی در داخل و خارج استان مصاحبه گردید/ سخنرانی معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و اساتید مطرح جامعه شناسی کشور از برنامه های روز همایش است.

  به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر سپیدنامه، دبیر همایش نکوداشت مقام علمی  دکتر محمد عبداللهی، درباره برگزاری این همایش، اظهار داشت: ایده تجلیل از مقام علمی دکتر محمد عبداللهی استاد شهیر جامعه شناسی ایلامی، نخستین بار در انجمن مفاخر و آثار فرهنگی ایلام مطرح شد و پس از آن جناب آقای دکتر علی اکبری، ریاست محترم دانشگاه ایلام، پی گیر موضوع گردید و دفتر دانشگاهی انجمن جامعه شناسی ایران در دانشگاه ایلام، را مأمور برگزاری آیین نکوهداشت آن مرحوم نمود.

   دکتر سپید نامه، افزود: بر این اساس جلسات متعددی در حوزه های مختلف دانشگاه ایلام، نظیر معاونت پژوهش و فناوری و همکاران آنان برگزار گردید و همچنین در کنار این جلسات، نشست هایی هم با معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی، تحصیل کردگان علوم اجتماعی و همسر و فرزند آن مرحوم در دفتر رئیس دانشگاه ایلام، انجام پذیرفت و مقدمات برگزاری همایش فراهم گردید.

   دبیر همایش نکوداشت مقام علمی  دکتر عبداللهی، تصریح کرد: در تمامی این جلسات، تأکید ریاست محترم دانشگاه بر تبیین مقام علمی استاد دکتر عبداللهی و ایجاد شور آفرینی در بین شهروندان ایلامی برای حضور در همایش یاد شده بود.

   دکتر سپید نامه، تدوین یادنامه ی دکتر عبداللهی را از مهمترین و اساسی ترین اقدامات دبیرخانه همایش  عنوان کرد و اظهار کرد: در این یادنامه میراث فکری و عملی دکتر عبداللهی و خاطرات همکاران و دانشجویان او منعکس شده است.

   وی افزود: برای تهیه این یادنامه با شخصیت های مختلفی در داخل و خارج استان مصاحبه گردید و بسیاری از دست نوشته های اساتید بزرگ جامعه شناسی از جمله دکتر غلامعباس توسلی، دکتر محمد امین قانعی راد، دکتر باقر ساروخانی، دکتر سید حسین سراج زاده و دکتر ناصر فکوهی، در خصوص دکتر عبداللهی تهیه و در یادنامه منعکس شده است.  

   دکتر سپید نامه، یادآوری کرد: در تهیه و تدوین این یادنامه عزیزانی از دفتر جامعه شناسی ایلام و معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی همکاری داشته اند.

   دکتر سپید نامه، درباره برنامه های روز همایش، گفت: همایش نکوهداشت دکتر عبداللهی، روز یک شنبه 23 اردیبهشت ماه در سالن آیت اله حیدری برگراز خواهد شد و دکتر غفاری معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، آقای سلیمانی دشتکی استاندار ایلام، دکتر علی اکبری رئیس دانشگاه ایلام، دکتر سید حسین سراج زاده رئیس انجمن جامعه شناسی ایران، دکتر فرهنگ ارشاد عضو هیأت علمی دانشگاه چمران و استاد کاوه تیموری سردبیر فصل نامه رُشد، به ایراد سخنرانی خواهند پرداخت و یکی از بستگان و یکی از شاگردان آن مرحوم هم خاطراتی را از ایشان بازگو خواهند نمود.

   دبیر همایش نکوداشت مقام علمی دکتر عبداللهی، تأکید کرد: دکتر عبداللهی سرمایه ی نمادین ایلام و ایران به شمار می رود و حضور پرشور مردم ایلام در این همایش، بیانگر قدرشناسی مردم استان ایلام از بزرگانی است، که نام ایلام را در سراسر کشور، بلند آوازه کرده اند.

  دکتر سپید نامه، درباره تعلق خاطر مرحوم دکتر عبداللهی به استان ایلام، گفت: خانم آن مرحوم نقل می کرد، که هر وقت دکتر عبداللهی از ایلام صحبت می کرد، گویا قطعه ای از بهشت را توصیف می  نمود و هنگامی که به طرف ایلام می آمد شور و شوق عجیبی به وی دست می داد.

   عضو هیأت علمی گروه علوم اجتماعی، درباره جایگاه دکتر عبداللهی در جامعه شناسی ایران، بیان داشت: مهمترین ویژگی دکتر عبداللهی اتحاد بین نظر و عمل بود و او توانست گونه ای خاص از جامعه شناسی کاربردی ارائه دهد، که در آن مفاهیم نظری در یافته های تجربی تجلی کرده و مورد استفاده نهادها و مراجع ذیربط قرار گیرد.

   وی افزود: او پژوهشگری است، که توانست چند بار بعنوان پژوهشگر برتر کشور برگزیده شود، علاوه بر این تسلط بی نظیری وی بر نظریه های جامعه شناسی باعث شد، تا در بین همتایان خود بعنوان سرآمد مطرح شود.

 

تبيين برنامه هاي همايش نکوداشت مقام علمي دکتر محمد عبداللهي جامعه شناس ايلامي در دانشگاه
شما از نسخه قدیمی مرورگر خود استفاده می کنید و قادر به مشاهده صحیح این سایت نخواهید بود.
لطفاً مرورگر خود را به روز نمایید
دانلود آخرین نسخه مرورگرها