شما از نسخه قدیمی مرورگر خود استفاده می کنید و قادر به مشاهده صحیح این سایت نخواهید بود.
لطفاً مرورگر خود را به روز نمایید
دانلود آخرین نسخه مرورگرها

درباره کتابخانه

تاریخجه کتابخانه 

آمار کتابخانه 

بخشهای مختلف کتابخانه مرکزی

کتابخانه مرجع و مجلات

آمار کتابخانه مرجع و مجلات


تاریخجه کتابخانه

کتابخانه مرکزی دانشگاه ایلام در سال 1370 در پی سفر پربرکت مقام معظم رهبری به استان و ارتقا دانشکده دامپروری ایلام وابسته به دانشگاه رازی  به دانشگاه ایلام با مساحت 600 متر مربع و خدود 7000 جلد کتاب فارسی و لاتین و با اهداف و فعالیتهای جدید آغاز به کار نمود.

آمار کتابخانه

کتب فارسی : 45000 جلد

کتب لاتین   : 7900   جلد

تعداد اعضا : 3000    نفر

 

بخشهای مختلف کتابخانه مرکزی:

  میز امانات :

وظیفه اصلی میز امانات سرویس دهی به مراجعان اعم از اعضا هیات علمی ، کارشناسان ، دانشجویان ، کارکنان و مراجعان خارج از دانشگاه و راهنمایی آنها با رعایت قوانین و مقررات کتابخانه.

سیستم مخزن کتابخانه از نوع بسته می باشد و مراجعان با استفاده از سیستم جستجوی رایانه ای کتابخانه منابع و اطلاعات مورد نیاز خود را بازیابی می نمایند.

 بخش ثبت کتب:

در این بخش تمامی کتب خریداری شده و اهدایی فارسی و لاتین پس از طی مراحل اداری ثبت و به بخش فنی کتابخانه مرکزی انتقال داده می شود.

 بخش فهرست نویسی:

در این بخش کار آماده سازی کتب فارسی،لاتین و عربی شامل : فهرست نویسی،رده بندی،ورود اطلاعات به برنامه جامع کتابخانه،برچسب شماره راهنمای کتاب و بارکد گذاری انجام و پس از آماده سازی کتب به مخزن کتابخانه ارسال می شوند.

 بخش اطلاع رسانی:

تمامی بانکهای اطلاعاتی،لوحهای فشرده،نرم افزارهای آموزشی و ... در این بخش نگهداری می شوند.

 دبیرخانه کتابخانه:

در این بخش تایپ و بایگانی نامه های اداری،صدور کارت شناسایی اعضا کتابخانه، چاپ بارکد و برچسب راهنمای  شماره کتاب و ... انجام می شود.

 برنامه جستجوی تحت وب کتابخانه:

برای سهولت در امر بازیابی اطلاعات و جلوگیری از ازدحام مراجعین در بخش جستجو میز امانت از ابتدای نیمسال اول 83-84 نرم افزار تحت وب کتابخانه بر روی وب سات دانشگاه ایلام جهت  جستجوی اطلاعات از طریقت اینترنت  راه اندازی گردید.

 

کتابخانه مرجع و مجلات:

این قسمت تا سال 1381 به عنوان یکی از بخشهای کتابخانه مرکزی فعالیت می نمود که در این سال این بخش از کتابخانه جدا و تحت عنوان کتابخانه مرجع و مجلات در محل دانشکده علوم انسانی و پایه با مساحت 200 متر مربع زیر نظر کتابخانه مرکزی شروع به کار نمود.

در این کتابخانه نشریات فارسی، لاتین، کتب مرجع(واژه نامه ها- تفاسیر- کتب کمیاب- نسخ خطی و ... )، پایان نامه ها، طرخهای پژوهشی،  نقشه های جغرافیایی و ... نگهداری می شود.این کتابخانه از ابتدای نیمسال اول 84-85 به سیستم ضد سرقت مجهز گردید.

 

آمار کتابخانه مرجع و مجلات:

تعداد نشریات فارسی مشترک : 220 عنوان برابر با 2640 نسخه

تعداد نشریات لاتین مشترک   :   46 عنوان برابر با  597  نسخه

ساعات کار کتابخانه مرجع و مجلات :  8 الی 13 و 14 الی 18