En Ar

نشست تخصصی نقش و اهمیت سرمایه های اجتماعی - فرهنگی و توسعه مشارکت شهروندان برای اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر در دانشگاه برگزار گردید

نشست تخصصی نقش و اهمیت سرمایه های اجتماعی - فرهنگی و توسعه مشارکت شهروندان برای اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر با حضور مدیران استانی مربوطه و با سخنرانی دکتر قاسمی، دانشیار دانشگاه، برگزار گردید.

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه، نشست تخصصی نقش و اهمیت سرمایه های اجتماعی - فرهنگی و توسعه مشارکت شهروندان برای اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر، با حضور دکتر یاری، رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دکتر قاسمی مدیر گروه علوم اجتماعی و رئیس دفتر دانشگاهی انجمن جامعه شناسی ایران در ایلام، دکتر سپیدنامه، دبیر  واحد استانی  شبکه جامعه و دانشگاه،  دکتر کمالوندی، دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر استان و جمعی از اساتید و دانشجویان، صبح امروز، در محل سالن اجتماعات دانشکده ادبیات و علوم انسانی برگزار گردید.

  در این نشست، دکتر قاسمی، مدیر گروه علوم اجتماعی و رئیس دفتر دانشگاهی انجمن جامعه شناسی ایران در ایلام، ابتدا به تعریف سرمایه اجتماعی از دیدگاه خود پرداخت و بیان داشت: سرمایه اجتماعی به هر نوع اندوخته ای گفته می شود که فرد با  استفاده از آن، رابطه اش را با جهان پیرامون برقرار می کند و شناخته ترین اشکال آن در حوزه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و نمادین (پرستیژ اجتماعی) وجود دارد.

  دانشیار دانشگاه، افزود: سرمایه اجتماعی به طیف وسیعی از مناسبات اجتماعی نظر دارد و برای همین بطور مساوی بین افراد جامعه تقسیم نشده است و افراد برای کسب قدرت بیشتر در این عرصه ها به رقابت می پردازند.

 دکتر قاسمی، با اشاره به زیان های معضل اعتیاد در جامعه ایران و استان ایلام، گفت: برای مقابله با معضلات اجتماعی، جامعه باید یک دست باشد، تا کُنش لازم و بموقع را انجام دهد و بنا به نظر «اینگلهارت»، جامعه شناس مشهور، میزان بهره مندی افراد در سطح جامعه، تعیین کننده موضع ما در برابر این مسائل و معضلات خواهد بود.

  وی افزود: هرچه وضعیت اجتماعی و اقتصادی جامعه در سطح مطلوبتری باشد و مردم امیدوارتر باشند، حساسیت و کُنش آنها در برابر معضلات اجتماعی بیشتر خواهد بود و اگر وضعیت اقتصادی و اجتماعی در سطح جامعه پایینی باشد و مردم دغدغه معیشت داشته باشند و برای بقا بجنگند، آن مردم به هیچ عنوان نسبت به مسائل مختلف جامعه و  از جمله مُعضلات اجتماعی حساس نخواهند بود و احساس تعهدی نخواهند کرد.

  مدیر گروه علوم اجتماعی دانشگاه، تأکید کرد: علیرغم مشکلات جامعه ما، می توان مواجهه با اعتیاد را اجتماعی کرد و تجربه این کار در بعضی کشورها مثل سوئد و فنلاند وجود دارد و مردم در این عرصه وارد شده و تجربه خوبی حاصل شده است.

  دکتر قاسمی، تأکید کرد: برای اجتماعی کردن مبارزه با معضل اعتیاد، باید مردم را از دغدغه های مادی رهانید و دوگانگی کِبارت و صِغارت را حذف کرد، تا مردم احساس بی تفاوتی نکنند و بصورت فعال وارد این عرصه شوند.

  در این نشست، خانم دکتر رضایی نسب، دکتری جامعه شناسی و مدرس دانشگاه ایلام، با بیان اینکه عوامل مختلف اجتماعی، خانوادگی، اقتصادی و فرهنگی در اعتیاد افراد جامعه تأثیر گذار هستند، تأکید کرد: مقابله با معضل اعتیاد، همت تمام عناصر جامعه را می طلبد  و در این راستا سازمان های مردم نهاد اگر اعتماد مردم را به دست بیاورند، برای برون رفت از این بحران می توانند تأثیر زیادی داشته باشند.

  خانم دکتر رضایی نسب، یکی دیگر از موارد پیشگیری و مقابله با معضل اعتیاد را موضوع آموزش در جامعه عنوان کرد و تأکید کرد: چرخه آموزش از «خانواده به مدرسه، از مدرسه به دانشگاه و از دانشگاه به جامعه» با درونی کردن هنجارهای جامعه، افراد را از اعمال مجرمانه و بزهکارانه باز دارد و زمینه کاهش هزینه های این معضل اجتماعی را فراهم می سازد.

  در ادامه این نشست تخصصی، آقای صادقی، نماینده مراکز اقامتی میان مدت، به بیان توضیحاتی از روند ترک اعتیاد در مراکز ترک اعتیاد استان پرداخت و سپس تجربیات و مشاهدات خود را در این زمینه بازگو کرد.

در پایان اساتید سخنران، به سئوالات شفاهی و کتبی دانشجویان پاسخ های لازم را ارائه کردند.

 

 

 

 

شما از نسخه قدیمی مرورگر خود استفاده می کنید و قادر به مشاهده صحیح این سایت نخواهید بود.
لطفاً مرورگر خود را به روز نمایید
دانلود آخرین نسخه مرورگرها