En Ar

تقدیر معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم از دکتر حاجی کریمی دانشیار دانشگاه

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، از دکتر حاجی کریمی، دانشیار دانشگاه، مجری طرح «بررسی علل کاهش کیفیت آب رودخانه میمه و ارائه راهکارهای علاج بخشی آن»، بعنوان طرح برگزیده پژوهشی - کاربردی وزارت علوم، تقدیر کرد.

  به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر مسعود برومند، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، با اهداء لوحی از دکتر حاجی کریمی، دانشیار دانشگاه، بعنوان مجری طرح «بررسی علل کاهش کیفیت آب رودخانه میمه و ارائه راهکارهای علاج بخشی آن»، که بعنوان طرح برگزیده پژوهشی - کاربردی وزارت علوم، تقدیر کرد.

  نتایج حاصل از این پژوهش، تأثیر سازندهای (لایه‌های) مختلف زمین‌ شناسی و عوامل ساختاری آن‌ها بر منابع آبی استان و همچنین نوع و میزان تغییر کیفی منابع آبی استان را در نقاط مختلف بیان می‌ کند.

  این نتایج با پیش‌ بینی کیفیت و محل تاثیر سازندها بر منابع تغذیه‌ کننده آب مخازن سدهای در دست احداث، پیشنهادات مناسبی بر اساس داده‌ های ساختاری به دست آمده برای کاهش تاثیر سازندهای نامناسب و بهبود کیفیت منابع آب در مخزن این سدها در اختیار کارشناسان و برنامه ‌ریزان طرح‌های آبی عمرانی قرار می‌ دهد.

  در این مطالعه مشخص شده، که برخی سرشاخه ‌های رودخانه میمه شامل رودخانه‌ های سیول و قدح، که از داخل سازند زمین ‌شناسی گچساران منشا می‌ گیرند و آب با لایه‌ های نمکی در تماس است، باعث کاهش کیفیت آب این رودخانه شده و جهت بهبود کیفیت آب سد میمه، که در پایین دست این رودخانه در حال اجراست، باید آب‌های شور بالادست به کمک لوله به پایین‌دست سد منتقل شوند تا از کاهش کیفیت آب رودخانه بتوان جلوگیری کرد.

  بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، در صورت تامین اعتبار کافی برای اجرای روش‌ های ارائه شده در این طرح و نظارت بر اجرای آن، علاوه بر آنکه می‌ تواند دستاوردهای این پروژه را دوچندان کند، بلکه باعث گسترش ابعاد این مطالعه به سایر منابع زیرزمین در استان و شهرهای هم جوار جهت بهبود کیفیت منابع آب زیر زمین و سطحی شود.

شما از نسخه قدیمی مرورگر خود استفاده می کنید و قادر به مشاهده صحیح این سایت نخواهید بود.
لطفاً مرورگر خود را به روز نمایید
دانلود آخرین نسخه مرورگرها