En Ar

نخستین جلسه‌ی شورای هماهنگی فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌های استان

رییس دانشگاه ایلام گفت: این نکته که در خصوص اداره‌ی دانشگاه‌ها در جایگاهی فراتر از وزارتین تصمیم‌گیری می‌شود، نشان می‌دهد جایگاه دانشگاه فراتر از سیاست و دولت‌ها است و در واقع مرتبه‌ای مربوط به‌نظام است.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی، نخستین جلسه‌ی شورای هماهنگی فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌های استان ایلام با حضور مسئولان فرهنگی دانشگاه ها  در دانشگاه ایلام برگزار شد،

دکتر محمد علی اکبری رئیس محترم دانشگاه ایلام  در نخستین جلسه‌ی شورای هماهنگی فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌های استان اظهار کرد: حوزه‌ی فرهنگی در دانشگاه‌ها یک عرصه‌ی ویژه و بااهمیت مضاعف است زیرا علاوه بر جایگاه والای فرهنگ و دانشگاه، حوزه‌ی فرهنگی به‌خصوص در دانشگاه‌ها از یک‌سو از تنوع ذاتی برخوردار است و درواقع با افرادی با سلایق و علایق متفاوت سروکار دارد و از سوی دیگر تنها روش کارآمد و صحیح در این حوزه روش اقناعی است.

وی با اشاره به جایگاه دانشگاه در نظام اداری و اجرایی کشور تصریح کرد: این نکته که در خصوص اداره‌ی دانشگاه‌ها در جایگاهی فراتر از وزارتین تصمیم‌گیری می‌شود، نشان می‌دهد جایگاه دانشگاه فراتر از سیاست و دولت‌ها است و در واقع مرتبه‌ای مربوط به‌نظام است.

رییس دانشگاه ایلام تأکید کرد: دانشگاه وظیفه دارد نیروی انسانی متناسب با نیازهای کشور و نظام تربیت کند و دولت‌ها از هر فکر و جریانی که هستند نباید دنبال تحمیل سلیقه و مشی خود بر کلیت دانشگاه باشند و وظیفه دارند شرایط را برای فعالیت همه‌ی سلیقه‌ها در دانشگاه فراهم نمایند و اینکه در چند سال گذشته فقط یک‌صدا در دانشگاه شنیده می‌شد دور از شأن و واقعیت‌های دانشگاه بود.

وی با انتقاد از وجود فضای تک‌قطبی و تک‌صدایی سال‌های اخیر دانشگاه‌ها گفت: چنین شرایطی قطعاً آسیب‌های خود را داشته است و اکنون ما باید تلاش کنیم که دانشگاه در زیر چتر نظام امکان ظهور و بروز همه‌ی صداها و سلیقه‌هایی که خود را در چارچوب نظام تعریف می‌کنند فراهم نماید.

دکتر علی‌اکبری تصریح کرد: حوزه‌ی فرهنگ نیز همانند آموزش باید نیروها و افراد را متناسب با نیازهای کشور و نظام تربیت کند و نه برای یک جریان یا سلیقه‌ی خاص و اگر روز این اتفاق در دانشگاه بیفتد که یک‌صدا در دانشگاه مسلط شود و بقیه صداها را کنار بگذارد آن روز کار دانشگاه تمام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برخی می‌گویند نمی‌شود صداهای مختلف در کنار هم بنشینند و باهم کار کنند گفت: آتش‌سوزی‌های اخیر در جنگل‌های ایلام و حضور و همکاری دانشجویانی از سلیقه‌های مختلف و در کنار هم نشان داد که موضوعات بسیاری وجود دارد که همه می‌توانیم در کنار هم قرار بگیریم و با همدلی و هم‌زبانی کار کنیم.

رییس دانشگاه ایلام تصریح کرد: مسئولین دانشگاه‌ها باید آستانه تحمل خود را در فعالیت‌های فرهنگی بالا برند زیرا رونق در فعالیت‌های فرهنگی با مسائل انضباطی و آسیب‌های دانشجویی رابطه معکوس دارد و هر چه حوزه‌ی فرهنگ شکوفاتر باشد مسائل و مشکلات در محیط‌های دانشجویی نیز کمتر خواهد بود و برعکس با رکود و رخوت در فعالیت‌های فرهنگی شاهد افزایش آسیب‌های مختلف در بین دانشجویان خواهیم بود.

دکتر علی‌اکبری با بیان اینکه رسالت حوزه‌ی فرهنگی در دانشگاه‌ها تربیت جوانان شایسته و خوب در طراز نظام اسلامی است، گفت: استقبال دانشجویان از مراسم اعتکاف و دیگر برنامه‌های مذهبی نشان می‌دهد که جامعه دانشگاهی ما جامعه‌ای دین‌مدار است و حتی سطح دین‌داری در این بخش بالاتر از دیگر بخش‌های اجتماعی است.

وی با انتقاد از برخی تصویرسازی‌های نادرست از فضای دانشگاهی گفت: البته در هر حوزه‌ای ممکن است چند نفر نیز خطا کنند و ما نباید خطای این چند نفر را به‌کل مجموعه تعمیم دهیم و الحمدالله جامعه‌ی دانشگاهی ما به قول شهید چمران که می‌گفت انسان عالم تعهد هم دارد جامعه‌ای متخصص و متعهد است.

رییس دانشگاه ایلام با تأکید بر ضرورت هماهنگی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در برگزاری فعالیت‌های فرهنگی گفت: اجرای طرح‌های فرهنگی مشترک ازجمله راه‌کارهایی است که می‌تواند به ارتقاء جایگاه دانشگاه‌ها در استان کمک کند و به‌عنوان نمونه در اربعین پیش رو می‌توان به‌جای کارهای کوچک و جزیره‌ای موکب دانشگاهیان استان را به‌صورت مشترک دایر نمود.

دکتر علی‌اکبری ضمن اشاره به لزوم تقویت کانون‌های فرهنگی و انجمن‌های علمی دانشگاه تأکید کرد: سیاست دانشگاه در حوزه‌ی فرهنگی باید این باشد که دانشجویانی که ازنظر درسی ممتاز هستند در حوزه‌ی فرهنگی نیز شاخص و فعال باشند و به‌عبارتی‌دیگر این حوزه باید شاگرد اول‌ها را جذب کند.

شما از نسخه قدیمی مرورگر خود استفاده می کنید و قادر به مشاهده صحیح این سایت نخواهید بود.
لطفاً مرورگر خود را به روز نمایید
دانلود آخرین نسخه مرورگرها