En Ar

رئیس دانشگاه: دیپلماسی علمی و پذیرش دانشجوی خارجی یکی از دستاوردهای مهم دانشگاه ایلام در چند سال اخیر است

 

رئیس دانشگاه: دیپلماسی علمی و پذیرش دانشجوی خارجی یکی از دستاوردهای مهم دانشگاه ایلام در چند سال اخیر است

رئیس دانشگاه ایلام، تأکید کرد:  دیپلماسی علمی بعوان یکی از دستاوردهای مهم وزارت علوم و دانشگاه ایلام در چند سال اخیر نیازمند تبیین درست و دقیق رسانه‎هاست که خبرگزاری ایسنا و دیگر رسانه‌های تخصصی می‌توانند در این زمینه‎ ورود کنند/تکثر رسانه‌ها فرصت مناسبی برای تخصصی کردن آنهاست و اگر رسانه‌ها در مسیر تخصصی شدن گام بردارند در آن صورت رسالت رسانه‌ای بهتر انجام خواهد شد و گزارش، خبر و تحلیل‎های منتشر شده هر رسانه هم از اعتبار بیشتری برخوردار خواهد بود.
به گزارش روابط عمومی، دکتر علی اکبری رئیس دانشگاه ایلام در گفتگو با خبرگزاری دانشجویان مرکز ایلام (ایسنا)، با تبریک روز خبرنگار، اظهار کرد: خبرنگاری ترکیبی از سرعت، دقت، دلسوزی و احساس تعهد است و انتظار دارم این مجموعه‌ی عظیم، با تعهد به سرنوشت جامعه و کشور و حفظ انسجام ملی و توسعه و کارآمدی را در هر کار رسانه‌ای و خبری مد نظر داشته باشند و بدانند در صورت ارائه‌ی خبر درست،  جامعه از آنان حمایت کافی را به عمل خواهد آورد.
?
دکتر علی‎اکبری در بخش دیگری از این گفتگو، درباره فضای مجازی و اهمیت آن و رسالت خبرنگاران و رسانه‌های امروز، با بیان اینکه فضای مجازی امروز هم تهدید است و هم فرصت، گفت: قبل از گسترش فضای مجازی، جامعه ما از تریبون‌های یک‌طرفه رنج می‌بُرد که فضای مجازی هیمنه‌ی این تریبون‌ها را تقریباً شکست و تریبون‌های متعددی را ایجاد کرد.
رئیس دانشگاه ایلام، تصریح کرد: از قضا جنس تریبون‌های یک طرفه و فضای مجازی هم مثل هم است، چون خیلی حرفه‌ای و اخلاق مدار و اصولی نیست و از این نظر که این فضا، تریبون‌های یک طرفه را مهار کرده،  فرصت است.
دکتر علی‎اکبری، ادامه داد: به عنوان یک دانشگاهی، نگرانی من از فضای مجازی عوامانه شدن و عوام زدگی و نزول سطح حرفه‌ای‎گری در رسانه‌ها است، یعنی رسانه‌‌های متعدد مجازی در عین حال که سرعت دارند و پوشش حداکثری دارند لزوماً به معنای عمیق بودن، مستند بودن و اصیل بودن و بررسی همه‌ی جوانب و به معنای کار حرفه‌ای رسانه‌ای نیست.
رئیس دانشگاه ایلام، تصریح کرد: در این شرایط با خطر زرد شدن کار رسانه‌ها مواجه‌ایم و رسانه‌ی زرد مملو از تملق، تهمت، دروغ و اطلاعات درست آمیخته با غلط است، در اینجاست که اهمیت کار رسانه‌های اصیل و دارای چارچوب و متعهد که به ارزش قلم تعهد داشته و پاسخگو باشد، بیشتر مشخص می‌شود.
دکتر علی‎اکبری، ادامه داد: به همین دلیل بنده برای رسانه‌های چارچوب‌دار و دارای مبنا احترام قائلم و معتقدم یکی از این رسانه‌ها که رسالت حرفه‌ای خود را فدای اخبار زرد نکرده، خبرگزاری ایسنا است که سعی کرده جامعیت کار رسانه‌ای را حفظ کند و در حوزه علمی و فرهنگی و دانشگاهی با عمق بیشتری کار کرده و از این جهت نگاه دانشگاه به خبرگزاری ایسنا، نگاهی توام با احترام است.
رئیس دانشگاه ایلام، گفت: یکی از انتظارات بنده از تکثر موجود در فضای رسانه‌ای این است که ما این تکثر را به جای اینکه به پراکندگی سطح تبدیل کنیم، تکثر را در  گروه‌های تخصصی فعال کنیم. مثلاً تعدادی رسانه در حوزه دانشگاه، تعدادی در حوزه جامعه و ...  کار کنند و اگر رسانه‌ها در مسیر تخصصی گام بردارند در آن صورت رسالت رسانه‌ای بهتر انجام خواهد شد و گزارش و خبر و تحلیل هر رسانه از اعتبار بیشتری هم برخوردار خواهد شد.
دکتر علی‎اکبری، افزود: در این راستا انتظارم این است که ایسنا بر تخصصی بودن فعالیت خود در حوزه دانشگاه اصرار بورزد و در صورتی که چنین زحمتی را به خوبی انجام دهد یقین دارم که می‌تواند جریان‌ساز هم باشد. به عنوان مثال الان در حوزه آموزش عالی یکسری برنامه‌ها را در دست انجام داریم که رسانه‎ها می‌تواند با نقد آنها به اجرای درستشان کمک کنند.
رئیس دانشگاه ایلام ادامه داد: به عنوان مثال ما در دانشگاه‌ها مباحثی با اهمیتی در دستور کار داریم، مدیریت سبز و کاهش هزینه‌ها، صرفه‌جویی در مصرف انرژی و حفظ محیط زیست یکی از این برنامه‌ها است که خبرگزاری ایسنا و دیگر رسانه‌های تخصصی می‌توانند در این زمینه‎ها ورود کنند.
دکتر علی‌اکبری گفت: مباحث مربوط به جذب و پذیرش دانشجوی خارجی و دیپلماسی علمی از یک طرف در سطح وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی یک امر موکد است و از طرف دیگر ممکن است دستگاه‌های اجرایی همکار و جامعه، اطلاعات و آمادگی ذهنی را نداشته باشند و برای همین  ورود رسانه‎ها به این زمینه‌ها می‌تواند سبب انجام درست این بخش در سطح دانشگاه‌ها شود.
رئیس دانشگاه ایلام ادامه داد: تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان، توسعه مراکز رشد و فناوری، مسابقات ایده‌پردازی و استارتاپ‌ها یک بسته اقدام جدید در دانشگاه‌ها است و لازم است شرایط، ضوابط، مسیر حرکت در این زمینه برای دانشجویان، اساتید و فعالان خارج از دانشگاه، تبیین گردد.
رئیس دانشگاه ایلام، گفت: انتظار بنده به عنوان یکی از خادمان آموزش عالی ورود خبرگزاری ایسنا و رسانه‌های مشابه به این حوزه است تا این رویکرد جدید به درستی معرفی شود و همگان بدانند که حرکت از آموزش محوری به فناوری چگونه باید انجام شود؟
دکتر علی‌اکبری با بیان اینکه موضوع اشتغال فارغ‌الحصیلان، انطباق نیاز جامعه با دروس ارائه شده در دانشگاه‌ها و تعامل بین دانشگاه و بازار کار یک زمینه دیگر برای فعالیت است، تصریح کرد: همکاری دانشگاه‌ها و بخش خصوصی در قالب دفاتر ارتباط با صنعت و جامعه و مشاوره علمی و فناوری دانشگاه‌ها به بخش خصوصی و دستگاه‌های اجرایی برای تصمیم سازی می‌تواند زمینه مناسبی برای کار رسانه‎ای باشد. 

شما از نسخه قدیمی مرورگر خود استفاده می کنید و قادر به مشاهده صحیح این سایت نخواهید بود.
لطفاً مرورگر خود را به روز نمایید
دانلود آخرین نسخه مرورگرها