En Ar

به یادلاله ها

نام: غلام نام خانوادگی: ملاحی ‏نام پدر: سلیم بگ تحصیلات: دیپلم محل تولد: ایلام محل شهادت: سرنی ‏تاریخ تولد: ???? ‏تاریخ شهادت: ???? ‏مسؤلیت: فرمانده طرح وعملیات لشکر حضرت امیر(ع)

زندگی نامه: ‏غلام سال ????‏ در خانواده ای مذهبی و متعهد، در شهر ایلام دیده به جهان گشود و درهمان دوران کودکی دارای اخلاق و رفتاری نیک و پسندیده بود. با قرآن آشنا بودند و محبت اهل بیت (ع) در دلش نقش بسته بود. تحصیلاتش را در ایلام به پایان رساند و دیپلم راه و ساختمان را اخذ نمود. همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی، در تمام تظاهرات های علیه رژیم ستم شاهی شرکت فعالانه داشت و از آن جایی که یکی از اعضای فعال کتابخانه ی مسجد جامع ایلام بود، نقش به سزایی در بیداری دوستان و اهالی محل خود داشت. وی سپس به عضویت سپاه در آمد و پس از مدتی، به علت شایستگی درخور توجه، به سمت فرمانده طرح و عملیات لشکر حضرت امیر (ع) منصوب و برفراز قله های کردستان، گرده رش، کله قندی، قلاویزان، خرمشهر، فاو، آبادان و … در گرما و سرما حماسه آفرید.‏سرانجام در سال ????و در سن ?? ‏سالکی در منطقه ی سرنی در حین آرایش نیروهای مردمی در اثر ترکش گلوله ی توپ به درجه رفیع شهادت نائل آمد.‏از این شهید گران قدر یک فرزند به یادگار مانده است. پیکر مطهر شهید در مزار شهدای صاح آباد قرار دارد.‏فرازی از وصیت نامه ی شهید غلام ملاحی: ‏با درود و سلام بر پیشگاه حضرت ولی عصر و نائب بر حقش رهبر کبیر انقلاب اسلامی و شهدای والامقام و جانبازان گران قدر ، که با ایثارگریها باعث عظمت اسلام و افتخار مسلمین شده و با گذراندن فراز و نشیب های جنگ ، به قیمت خون خویش تجربیات گران بهایی را به دست آورده و به مستضعغین جهان که به انقلاب اسلامی چشم امید دوخته اند هدیه نمودند ... و شما او برادران و دوستان گرامی ! دست از حمایت امام و ولایت فقیه ، که در این زمان بقاء عمر جمهوری اسلامی می باشند ( برندارید ) که اگر لحظه ای غفلت کنید ، دشمنان انقلاب اسلامی جان تازه ای می گیرند و خون شهدای عزیز را پایمال می کنند و اسلام و مسلمین برای همیشه از روی زمین محو می شوند . عمرتان را در تحصیل کمالات سپری کنید و لحظه های زندگی را در گردآوری فضیلت های علمی و عروج از پستی و نقصان به قله ی کمال و از فرودگاه جهل، به اوج عرفان بکار گیرید. نیکی ها را گسترش دهید و برادرانتان را در رسیدن به کمالات و معنویات الهی یاری کنید. خداحافظ به امید دیدار در یوم الحساب. امام حسین (ع) فرمودند: « اگر دین محمد (ص) جز با کشتن من پا بر جا نمی ماند، پس ای شمشیرها پیکرم را قطعه قطعه کنید ». پس اگر جمهوری اسلامی با خون ما حیات می گیرد، ای مسلسل ها پیکرم را در برگیرید.


  شهید مرتصی ساده میری

که به خاطر تبحرش در شناسایی "هلت‌ها" به "مرتضی هلتی" شهرت داشت..

 هَلَت در لهجه ی ایلامی به تپه ماهورهای رملی بی آب و علف می گویند که شرایط زندگی در آنجا بسیار سخت است .شهید مرتضی با لهجه ی شیرین (شوهانی )تبسم را بر لبان رزمنده گان می نشاند. سنگر مرتضی شلوغ ترین سنگر بودو دور و برش همیشه پر بود از رزمندگانی که به اخلاق خوب ورفتار پسندیده اوعشق می ورزیدند.در شب عملیات آنقدرروحیه رزمندگان را تقویت می کرد که مرگ شیرین تر از عسل می شد .او در عملیات والفجر 5،والفجر 9 ،والفجر 10 ،کربلای 1 ،کربلای 10، نصر 4و نصر 8 سمت فرماندهی گروهان و ستاد گردان را بر عهده داشت و بارها مجروح گردید ،بعد از جنگ او در فراغ شهدا ءخیلی بی تابی می کرد . مرتضای بعد از جنگ خیلی با آن مرتضای زمان جنگ فرق داشت ،چنانکه روزی روی چادرش این شعر را نوشته بودند :

در سنگر حق شیر شکاران همه رفتند

یاران هَلَت چون عطر بهاران همه رفتند

چون بوی گل ،آن پاک عیاران همه رفتند

هَلَتی با که نشینی که یاران همه رفتند

در زمستان 69، با آغاز جنگ عراق و کویت، او به همراه یک گروهان برای مبارزه با منافقین به خاک عراق نفوذ می‌کند و موظف به تصرف پاسگاه الصیحه می‌شود. مرتضی که این بار حس‌و‌حال دیگری دارد، قبل از شروع عملیات شهادت خود را پیش‌بینی می‌کند. در این نبرد، با آتش گلوله عراقی‌ها، مرتضی جراحت سختی برمی‌دارد. تن مجروح او به کمک ایل‌خان منصوری، همرزم قدیمی‌اش از خاک عراق نجات می‌یابد. اما سرانجام در ساعت 12 شب 25 اسفند 69،‌یعنی درست در سالگرد عملیات والفجر 10 مرتضی هلتی به شهادت می‌رسد. 

 


شهید علی بسطامی

نام: علی                        نام خانوادگی: بسطامی

نام پدر: رستم                  تحصیلات: دیپلم

محل تولد: ملکشاهی         محل شهادت: مهران

تاریخ تولد: 1/2/1342       تاریخ شهادت: 7/3/1367

 

گفتاری کوتاه از شهید بسطامی:

خدایا تو را عاجزانه شکر می­کنم، هم چنان که صاحب غار حرا را بر انگیختی و بر جان بت­های جان دار و بی جان انداختی؛ بنیاد کفر برکندی و طرح اسلام در انداختی. خدایا تو را شکر و سپاس که حسینمان دادی، کربلایمان دادی، معلم شهادت را بر کلاس کربلا مبعوث کردی که درس عشق و ایثارمان آموزد. ریشه­ی بندگی غیر خدا را سوزد و چراغ آزادگی بر افروزد.  


شهید علی بسطامی در سال 1342 در یکی از روستاهای ارکواز ملکشاهی و در خانواده ای مذهبی و معتقد به اسلام دیده به جهان گشود. وی پس از گذراندن دوران تحصیلات ابتدایی برای ادامه تحصیل راهی ایلام شد. وی از همان اوان نوجوانی و جوانی با جوهره وجودش که مملو از عشق و اخلاص بود در مقابل هر گونه استبداد و ستمی مقاومت می کرد. با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در هر صحنه ای که انقلاب احساس نیاز و جانفشانی داشت عاشقانه و شجاعانه وارد معرکه مبارزه می شد.

شهید بسطامی در کنار فراگیری تحصیل و تهذیب نفس با فراگیری فنون عالیه نظامی در جبهه ها حماسه ها آفرید و بزودی وی یکی از فرماندهان سپاه اسلام گشت و در سنگر مسئوولیتهای حساس حفاظت اطلاعات ، جانشین فرماندهی گردان ، معاونت و فرماندهی اطلاعات عملیات لشکر11 امیر(ع) در عملیتهای مختلف شرکت فعالانه داشت.

شهید بسطامی هم در عرصه عبودیت و اطاعت از خدای حق تعالی  پیروی از فرامین ولایت فقیه و هم در عرصه کارزار و نبرد با بعثیون تجسم یک قهرمان و پهلوان واقعی بود که نگاهی هر چند کوتاه به زندگی و خاطرات آن شهید سعید در طول این عمر کوتاه ولی پربرکت خود دلیلی است بر این مدعا ، بالاخره شهید بسطامی در تاریخ 07/03/67 در منطقه عمومی مهران به همراه دو تن از دوستانش در حین عملیات شناسایی در برخورد با مین والمری به درجه رفیع شهادت نایل می شود و شربت گوارای شهادت را از دستان سیدالشهداء نوشید . یادش گرامی – راهش پررهرو باد.


نام: جعفر                          نام خانوادگی: کرمی

نام پدر: ابراهیم                  تحصیلات: دیپلم

محل تولد: مهران                محل شهادت: شاخ شمیران   

تاریخ تولد: 2/12/1347           تاریخ شهادت: 23/12/1366

 

فرازی از وصیت‌ نامه­ی  شهید:

همان طوری که امام عزیزمان می­فرماید: «ما مثل حسین (ع) وارد جنگ شده ایم و باید مثل ایشان شهید شویم»، این سخن چقدر گواراست؛ چون هیچ قطره­ای در مقیاس حقیقت نزد خداوند از قطره­ی خونی که در راه خدا ریخته شود بهتر نیست. من می­خواهم با این قطره­ی خون به معشوقم که خداوند است، برسم. برای همین بود که سرورمان به جهاد رفت و شربت شهادت نوشید. بدانید که این پیام شهید است و باید نقل شود .

 ملتی که شهادت را سعادت می داند هرگز تسلیم ظلم و ستم نمی شود، نه تنها امامان بزرگ این چنین اند بلکه پیروان و شاگردان راستین آنها نیز چنین هستند.

شما از نسخه قدیمی مرورگر خود استفاده می کنید و قادر به مشاهده صحیح این سایت نخواهید بود.
لطفاً مرورگر خود را به روز نمایید
دانلود آخرین نسخه مرورگرها