En Ar

نشست علمی بین المللی گیاه - باستان شناسی با حضور استاد هلندی در دانشگاه

به گزارش خبرنگار روابط عمومی، نشست علمی بین المللی گیاه - باستان شناسی با حضور استاد هلندی رینرزکاپرز در دانشگاه ایلام برگزار شد.

معاون پژوهشی دانشگاه ایلام در این نشست علمی گفت: این نشست با حضور استاد دانشگاه هلندی با هدف ادامه همکاری ها و تبادلات علمی بین دانشگاه ایلام و دانشگاه خرونینگن هلند برگزار شده است.
دکتر مهدی زاده اظهار کرد: پرفسور کاپرز علاقمند به تاریخ کشاورزی، فرهنگ غذایی و فرآیند تولید غذا در استان ایلام است و به عنوان میهمان  به دانشگاه ایلام دعوت شده است.
وی افزود: این نشست به عنوان اولین همکاری وی با دانشگاه ایلام است و در آینده زمینه همکاری و تبادل استاد و دانشجو با این دانشگاه هلند فراهم خواهد شد.
استاد دانشگاه خرونینگن هلند نیز در این نشست هدف خود از سفر به استان ایلام را جمع آوری غذاها و دانه های خوراکی سنتی در این استان اعلام کرد و گفت: خوراک سنتی ترخینه در این استان حاوی دانه های خوراکی مختلف است و از لحاظ باستان شناسی باید بدانیم از چه چیزی ساخته شده و چه تاریخچه ای دارد.
پرفسور رینر کاپرز تاکید کرد: اینکه چه ابزار و ترکیباتی برای پخت نان و غذاهای محلی لازم است مواردی است که در زمینه آنها به تحقیق می پردازیم و ما نیاز داریم همه جنبه ها حتی سوخت مورد نیاز برای پخت نان را بررسی کنیم.
وی یادآور شد: سلامت و بهداشت غذایی مردم با اینکه چه غذاهایی بخورند و تاریخچه این غذاها ارتباط دارد و حتی انرژی و نیرویی که زنان برای درست کردن نان و غذاهای مختلف بکار می برند نیز اهمیت دارد.
پرفسور کاپرز اظهار کرد: استان ایلام بدلیل جایگاه جغرافیایی یکی از جاذبه های مهم در تحقیقات من است زیرا این استان مهد کشاورزی جهان است و بسیار خوشحال هستم که در این استان به تحقیق می پردازم.
وی اضافه کرد: پیش از ایلام به استان های آذربایجان و کردستان نیز سفری داشته ام و قرار است در اقامت 2 هفته ای در ایلام نمونه دانه های خوراکی سنتی این استان را جمع آوری کنم.
بر اساس نتایج تحقیقات و کاوش های فرانک هول باستان شناس برجسته آمریکایی، استان ایلام در غرب ایران با پیشینه ?? هزار سال تمدن و تاریخ، مهد کشاورزی جهان است.
پروفسور هول سال های دهه ?? شمسی با حضور در منطقه تپه علی کش شهرستان مرزی دهلران تحقیقات گسترده ای را در زمینه وجود آثار تمدنی در این منطقه انجام داده است.
بر پایه یافته های وی برای نخستین بار در جهان گندم و غلات در این منطقه از استان ایلام کشت شده است.

شما از نسخه قدیمی مرورگر خود استفاده می کنید و قادر به مشاهده صحیح این سایت نخواهید بود.
لطفاً مرورگر خود را به روز نمایید
دانلود آخرین نسخه مرورگرها